PREGLED
Proizvodnja - Apoteka
Počev od 1998. godine "Alkaloid" AD Skoplje je prošao kroz investicioni ciklus vredan oko 60 miliona evra, sredstva koja su uglavnom korišćena u segmentu Proizvodnja - Apoteka.
Kompanija je 2002. godine završila izgradnju nove fabrike čvrstih oblika i fabrike polusintetičkih cefalosporina, koja se nalazi na oko 10 km od sedišta "Alkaloida" AD Skoplje, u zapadnoj industrijskoj zoni u Đorče Petrovu.
vodeći računa o kvalitetu procesa proizvodnje, 2005. god „Alkaloid“ je izgradio i opremio novo odeljenje za pakovanje lekova, u skladu sa normama dobre proizvođačke prakse. Odeljak je opremljen sa 6 automatskih blister linija i jednom strip linijom, dizajniranih za pakovanje Caffetin tableta. U okviru investicionog projekta za novu fabriku za pakovanje lekova, Alkaloid je predvideo i adaptirao novi skladišni prostor za intermedijere (intermedijate), u skladu sa
najvišim standardima poslovanja u farmaceutskim kompanijama. Ovim dodatnim ulaganjem u velikoj meri se dobija prednost u brzini i efikasnosti procesa proizvodnje, jer se postojeća zaliha poluproizvoda priprema za različita tržišta, prema različitim zahtevima i potrebama.
U cilju povećanja stepena automatizacije proizvodnje postavljena je automatska linija za doziranje, zatvaranje, etiketiranje i pakovanje tečnosti za oralnu upotrebu.
2018. godine pušten je u rad pogon za polučvrste forme, nakon kompletne rekonstrukcije prostora, u skladu sa zahtevima GMP standarda. Nabavljena je i postavljena nova oprema proizvodnja očnih i lokalnih masti i krema i gelova za lokalnu upotrebu.
2020. godine puštena je u rad nova fabrika za pakovanje lekova, opremljena sa dve blister linije za brzo pakovanje, koje povećavaju kapacitet pakovanja za 25%.
Godine 2021 Realizovana je ugradnja druge automatske linije za doziranje tečnosti za oralnu primenu, čime je obezbeđeno doziranje proizvoda novom zapreminom i novom vrstom pakovanja.
Proizvodni pogoni
Proizvodno – Apoteku čine sledeća proizvodna odeljenja/postrojenja:
- Proizvodnja - čvrsti oblici
Proizvodnja - cefalosporini
- Proizvodnja - tečnosti
- Proizvodnja - polučvrste forme
- Pakovanje lekova
- Proizvodnja farmaceutskih sirovina
Svi pogoni za proizvodnju farmaceutskih oblika su potpuno opremljeni u skladu sa evropskim GMP standardima.
Stroge norme dobre proizvodne prakse zahtevaju poštovanje propisa koji su izuzetno važni za nesmetano i visoko sofisticirano izvođenje proces proizvodnje lekova.
Ukupan proizvodni program farmaceutskih proizvoda Proizvodno – apoteke čine sledeći farmaceutski oblici:
čvrsti dozni oblici za oralnu primenu: tablete - konvencionalno i modifikovano oslobađanje - filmom obložene tablete, tablete, kapsule i suvi prah za oralnu suspenziju;
tečni dozni oblici za oralnu primenu: rastvori za oralnu primenu, sirupi i suspenzije;
lokalni preparati: kreme, masti, rastvori za spoljnu upotrebu, gelovi, vaginalne supozitorije i supozitorije.
Pored pogona za proizvodnju farmaceutskih oblika, Proizvodnja - Apoteka "Alkaloida" ima pogon za ekstrakciju opioida, koji obuhvata proizvodnju morfijuma i njegovih derivata kao farmaceutskih sirovina.
Godišnji kapacitet proizvodnje, organizovan u tri smene, je sledeći:
4 milijarde čvrstih doznih oblika za oralnu upotrebu;
200 miliona tableta, 85 miliona kapsula, 5 miliona boca suvog praha za oralnu suspenziju i 10 miliona odvojenih kutija gotovih lekova, polusintetičkih cefalosporina, kao čvrsti dozni oblici za oralnu primenu;
6 miliona supozitorija i stolica;
10 miliona tuba masti, krema i gela;
1,8 miliona boca rastvora za spoljnu upotrebu;
9 miliona boca rastvora za oralnu primenu, sirupa i suspenzija;
160 miliona pojedinačnih kutija za pakovanje lekova;
10 tona proizvodnje farmaceutskih sirovina.
Odeljenje kontrole kvaliteta PC Pharmaci raspolaže sa laboratorijskim prostorom od oko 3000 m2. Odeljenje za kontrolu kvaliteta ima veliki broj visoko obučenih i iskusnih stručnjaka i više od 70% njih ima najmanje visoku stručnu spremu. Oprema i instrumentacija u njenim najsavremenijim laboratorijama kontroliše se najsavremenijim softverom i ispunjava sve zahteve integriteta podataka, koji omogućava poboljšanu laboratorijsku produktivnost i povećanu sledljivost. Svi kompjuterizovani sistemi i instrumenti su u skladu sa 21 CFR (Kodeks federalnih propisa) odeljak 11 i zahtevima za integritet podataka, koji obezbeđuju da generisani podaci budu elektronski potpisani i bezbedno uskladišteni, zaštićeni i arhivirani tokom svog životnog ciklusa.
Odeljenje kontrole kvaliteta obuhvata koordinirane aktivnosti kontrole kvaliteta svih ulaznih materijala, od procesa proizvodnje do gotovog proizvoda, sa rokom trajanja u određenim uslovima skladištenja i specifikacijama u skladu sa strogim evropskim i međunarodnim standardima. Kontrola kvaliteta se sastoji od nekoliko koordinisanih aktivnosti i procesa integrisanih u Alkaloid integrisani farmaceutski sistem kvaliteta, na osnovu trenutnih zahteva za dobru proizvodnu praksu. Kontinuirana i efikasna obrada, praćenje i upravljanje svim informacijama u vezi sa procesima vrši se preko AlkaSAP sistema.
Kontrola sirovina, kontaktnog i sekundarnog pakovanja
Kontrola aktivnih farmaceutskih sastojaka, drugih jedinjenja i kontaktnih pakovanja obuhvata aktivnosti kontrole njihovih fizičko-hemijskih svojstava i mikrobioloških karakteristika u skladu sa priznatim evropskim i međunarodnim standardima. Sekundarna ambalaža treba da pruži dovoljne i razumljive informacije medicinskom osoblju i pacijentima.
Ove aktivnosti se sprovode korišćenjem savremenih validiranih instrumenata i tehnika, kao što su: infracrvena i RAMAN spektroskopija u bliskom prostoru za svaki kontejner sa ulaznim materijalom, infracrvena spektroskopija, TOC analizatori koji analiziraju ukupni organski ugljenik u vodi kao medijum za farmaceutsku proizvodnju, gas i tečna hromatografija visokih performansi, automatski titratori itd. Ovi instrumenti i generisani podaci se kontrolišu softverom koji je u skladu sa svim važećim standardima i propisima.
.
Kontrola fazne proizvodnje i kontrola gotovih proizvoda
Proizvodi se prate u svim fazama njihovog procesa proizvodnje, sa svim njihovim specifičnostima u svakoj fazi, do isporuke gotovog proizvoda. Gotovi proizvodi, sa fizičkog, hemijskog i farmaceutsko-tehnološkog aspekta, ispunjavaju specifikacije utvrđene strogim međunarodnim propisima.
Aktivn osti se izvode korišćenjem savremenih validiranih instrumenata i tehnika, kao što su:
gasna i tečna hromatografija visokih performansi, spektrometri, sistemi za razblaživanje itd. Postoji nekoliko softverskih platformi, kao što je CDS – Sistem hromatografskih podataka, koje prikupljaju i bezbedno čuvaju podatke u skladu sa svim važećim Smernicama i propisima o integritetu podataka.
Analitičke metode kojima se vrše analize kontinuirano se nadograđuju, unapređuju i na odgovarajući način validiraju. Pouzdanost njihovih performansi je uvek na najvišem nivou.
Mikrobiološka kontrola
Mikrobiološke aktivnosti se obavljaju u posebnim laboratorijskim prostorijama, izgrađenim u skladu sa najsofisticiranijim cGMP. U mikrobiološki klasifikovanim prostorijama postavljena je odgovarajuća oprema: laminarni biološki kabineti za analize, inkubatori, suvi sterilizatori, autoklavi, frižideri/zamrzivači, mikroskopi, instrument za identifikaciju mikroorganizama i dr. Sledeće aktivnosti se obavljaju kroz koordinisane i strogo utvrđene procedure:
kontrola proizvoda i sistema, prečišćene vode i drugih medija za farmaceutsku proizvodnju, nadzor čistoće prostorija i opreme u proizvodnim odeljenjima, kao i svih drugih aktivnosti u skladu sa GMP standardima.
U okviru bioloških ispitivanja vrše se ispitivanja na odsustvo bakterijskih endotoksina u ulaznim materijalima i u gotovim proizvodima, koji su specifični za sterilnu proizvodnju.
Stabilnost gotovih farmaceutskih proizvoda
Uzorci iz serije komercijalnih proizvoda čuvaju se u posebnim stabilnim prostorijama, u uslovima koji simuliraju najgore spoljašnje uslove kojima su proizvodi izloženi u svom životnom ciklusu do deklarisanog roka trajanja. Uslovi u specijalnim stabilnim prostorijama se stalno prate i kontrolišu uz pomoć softvera kao sastavnog dela stabilnih prostorija i preko dodatnog softverskog sistema za praćenje. Urađene studije stabilnosti dokazuju da su deklarisani rok trajanja i navedeni uslovi skladištenja proizvoda u skladu sa prethodno definisanom specifikacijom.
Aktivnosti validacije i monitoring
U skladu sa GMP poslovanjem obavljaju se procesi koji se odnose na: validaciju analitičkih metoda, validaciju proizvodnih procesa, validaciju čistoće prostorija i opreme, validaciju sistema vode za farmaceutsku primenu, komprimovanog vazduha, pare, čistoće opreme i dr. Sa unapred utvrđenom šemom kritičnih tačaka u prethodno definisanim vremenskim periodima, kontinuirano se vrši rutinsko praćenje svih prethodno definisanih aktivnosti.
Kvalitetan unos materijala u proces proizvodnje, kao i strogo kontrolisani uslovi za farmaceutsku proizvodnju su preduslov za obezbeđivanje bezbednih i kvalitetnih farmaceutskih proizvoda.
Registracione aktivnosti
Odeljenje za kontrolu kvaliteta radi na izradi analitičkog dela dokumentacije koja je neophodna za registracione fajlove proizvoda, koji su sastavni deo međunarodno priznatog formata registracije eCDT za registraciju farmaceutskih proizvoda.